Ph.D. students under the Boussinesq Center umbrella

Free University Amsterdam, Hydrology and geo-environmental sciences

Delft University of Technology, Hydrology

  • Martin Bloemendal – Optimization of Aquifer Thermal Energy Storage
  • Tanja Euser – Rainfall-runoff modelling in the Meuse catchment
  • Marloes van Ginkel – Storing fresh water in brackish/saline aquifers
  • Imran Hasan
  • Petra Hulsman
  • César Jimenez Rodriguez – Evaporation partitioning
  • Remko Nijzink – How can we improve model realism and transferability with landscape driven hydrological modelling and the use of open data across Europe?
  • Christphe Obergfell – Derivation of Groundwater Flow Model Parameters From Time Series Analysis
  • Mohammad Moshiur Rahman – Safe drinking water in Bangladesh: an integrated framework
  • Bart Schilperoort – Measuring evaporation with DTS
  • Wei Shao – Discharge generation and slope instability in mountainous areas
  • Frank Smits – Reduction of brackish seepage
  • Lan Wang-Erlandsson – Effect of large-scale modifications in land-use and evaporation on downwind precipitation
  • Zhilin Zhang – Dispersion in alluvial convergent estuaries

Delft University of Technology, Water Resources Management

  • Boran Ekin Aydin – Model Predictive Control
  • Frank Ohene Annor – Evaporation and mapping of lakes in the Volta basin (Ghana)
  • Marie Charriere – Impact of climate and socio-economical changes on mountain risks
  • Camille le Coz
  • Jeffrey Davids – Citizen Science for Sustainable Water Management
  • Gennadii Donchyts
  • Tim van Emmerik – Effects of water stress on vegetation water content, vegetation dielectric constant and emission/backscatter of microwaves
  • Santiago Gaitan -Adaptation to the climate change in urban areas: assessing rainfall-induced flooding events
  • Koen Hilgersom – Modeling and monitoring groundwater-surface water interaction
  • Sandra Junier – Decision support systems
  • Andreas Krietemeyer –  Recipitable water vapor estimation using low cost single-frequency GNSS receivers
  • Xiny Liu – Alleviation of organic pollution of rivers considering uncertainty
  • Yang Lu – Analysis of multi-source and multi-resolution soil moisture data
  • Nay Myo Lin – Flood Risk Assessment and Management
  • Nyein Thandar Ko – Monitoring of river health of the Ayeyarwady River in Myanmar
  • Reza Pramana – Impacts of small water retention structures on infiltration
  • Anna Solcerova – the influence of water bodies on urban heat island and the possibility to mitigate the high temperatures by enhanced evaporation
  • Thanda Thatoenwewin – Assessment and monitoring of the water quality of the Ayeyarwady River in Myanmar
  • Nesrin Tüfekçi – Land deformation monitoring using InSAR
  • Zhenwu Wang
  • Yingrong Wen – Relationship between population and river water quality
  • Tianduowa Zhu – Understanding ancient irrigation system by developing new approaches in combination with multidisciplinary stud

UNESCO-IHE

  • Marmar Badr, Egypt – Climate change and development impacts on groundwater resources in the Nile Delta, Egypt.
  • Dinesh Bhatt, Nepal – An integrated approach for adapting agriculture and water management to global changes, with a case study of a Himalayan River Basin in Nepal.
  • Heyddy Calderon-Palma, Nicaragua – Stream-aquifer interactions in fractured sedimentary rocks in Nicaragua using a multi-technical approach.
  • Yurong Hu, China – Climate change in upper yellow river, China
  • Patrick Khiza, Kenya – Hydrology of the Nyando wetland, Kenya.
  • Kittiwet Kuntiyawichai, Thailand – Flood management and land use in the Chi River basin, Thailand.
  • Wong Chee Long, Malaysia – Assessment and modelling of large-scale hydrological variability in Peninsular Malaysia.
  • David Love, Zimbabwe, UK – Integrated modelling of water resources in the Mwenezi and Mzingwane subcatchments, Limpopo river basin.
  • George Lutterodt, Ghana – Effects of surface characteristics of Escherichia coli on transport in saturated porous media.
  • Omar Munyaneza, Rwanda – Water resources assessment in Rwanda and hydrological processes in the Migina catchment.
  • Philip Nyenje, Uganda – Hydrological Implications of improved sanitation in slum areas, Kampala, Uganda.
  • Aline Maraci Lopes Saraiwa Okello, Mozambique, Mozambique, South Africa – Bridging the gaps between hydrology, land use and water management using tracers and water resources modelling in the Incomati Basin.
  • Ermias Terefi, Ethiopia – Past-present-future land use in the Blue Nile and impacts on hydrology.
  • Sirlak Tekleab, Ethiopia – Hydrological processes and modelling in the Blue Nile river basin.
  • Patricia Trambauer, Uruguay – Hydrological drought forecasting in Africa at different spatial and temporal scales.
  • Seleshi G. Yalew, Ethopia – Integrated assessment of land use and water resources management in the Upper Blue Nile River Basin.
  • Yang Zhi, China – Quantitative assessment of groundwater and surface water interactions in Erdos plateau, China

ITC Department of Water Resources

Utrecht University, Earth Surface Hydrology Group

  • Global high-resolution modelling of current and future river flood hazard to support planning, adaptation and re-Insurance
  • Sebastian Huizer – The effect of mega-nourishments on freshwater reserves, salt water intrusion and fresh water outflow.
  • Patricia Lopez-Lopez (with Deltares) – Regional downscaling of global water resources models
  • Aris Lourens (with prof. Frans van Geer) – Monitoring Strategy for Hydrogeological parameters
  • Naze Candogan-Yossef (with Deltares) – Global medium range forecasting of River discharge
  • Sibren Loos – (with Prof. Hans Middelkoop) Nutrient dynamics in large river basins
  • Joeri van Engelen – Fresh-salt groundwater resources in 40 major deltas of the world
  • Daniel Zamrsky  – Rapid coastal groundwater modelling and scenarios for strategic policy development
  • Jude King – Rapid regional mapping of salt-fresh water distributions using airborne geophysics
  • Wiecher Bakx  – Smart sensoring of near field groundwater flow for the management of subsurface assets
  • Pleun Bonenkamp – Himalayan Climate Dynamics
  • Emmy Stigter –  Snow dynamics in two high-altitude Himalayan catchments
  • Jacob Steiner – Icy Puzzle – refining cryospheric components to of a hydrological model in High Mountain Asia

Utrecht University, Hydrogeology Group

  • Wouter van Leeuwen – Geothermal energy
  • Willem-Bart Bartels – Pore scale displacement in porous rock under different wettability conditions: a micro-CT study
  • Ioannis Zarikos – Flow of bubbles and liquids blobs during multiphase flow in porous media
  • Jan van Lopik – fast, high volume infiltration
  • Amir Hossein Tavangarrad – Simulation of fluid flow through thin porous layers and their interfaces
  • Hamed Aslannejad – mechanisms of liquid penetration in porous paper with a coating layer
  • Lucas van Oosterhoud – driving forces of two phase flow in fibrous materials on the micro and pore scale
  • Thomas Sweijen – Pore-scale modelling of swelling porous media
  • Xiaoguang Yin : Flow of discontinuous fluid phases in porous media
  • Luwen Zhuang – horizontal water redistribution

Wageningen University, Soil Physics and Land Management

  • Enrico Balugani in cooperation with ITC
  • Robert Barneveld – Predicting gully formation under changing climate and land use conditions; dynamic modelling of gully initiation and development.
  • Daniel van der Craats – Anticipating drainage systems in salt affected lowlands
  • Pavan Cornelissen – Integrated modelling of impact of re-use of waste water in agriculture
  • Andreas Duffner – plant-induced changes in Zn speciation in the rhizosphere
  • Jelmer Nijp – How near surface moisture influences carbon (C) emissions in boreal peatlands
  • Pieter Pauw – importance of rainwater lenses on saline groundwater in adaptation to climate change
  • Jianhong Zhou -Heat, water, and salt transfer in mulched agro-ecosystem soils

Wageningen University, Hydrology and Quantitative Water Management Group

  • Marta Antonelli – Detection of the onset/cessation of hydrological connectivity in the hillslope-riparian-stream continuum via Thermal IR imagery and terrestrial diatom tracing
  • Joost Buitink – Effects of simulating feedbacks and driving factors of evapotranspiration on the hydrological cycle in the Rhine and Meuse basins
  • Tjitske Geertsema – Regional river systems: implications of novel stream restoration approaches
  • Karl Kästner – Multi-scale modelling and monitoring of the Kapuas surface water land-sea continuum
  • Tommy van Leth: Rainfall monitoring using microwave links
  • Lieke Melsen – Optimal data use and parameter uncertainty in catchment modelling with focus on high and low flows
  • Taufik Muh – Hydrological drought in the Kapuas river basin (West Kalimantan): understanding the role of subsurface water
  • Manuel Felipe Rios Gaona – Anticipating the Global Precipitation Measurement mission – sampling uncertainties and ground validation in The Netherlands
  • Timo de Ruijsscher- Hydraulics and morphology of longitudinal training dams
  • Lotte de Vos: Quality analysis and use optimisation of traditional and crowdsourced rainfall and air temperature data in urban environments

Free University Brussels

Ghent University, Laboratory of Hydrology and Water Management

  • Pedro Hervé – Hydrograph separation using water chemistry and end member analyses
  • Niels De Vleeschouwer – Optimalisation of physically-based hydrologic models
  • Ming Tu Pham – Stochastic modelling of rainfall and evapotranspiration
  • Dominik Rains – Assimilation of microwave remote sensing data in physically-based spatially-distributed hydrological models
  • Alexandra Van Wesemael – Improving the accuracy of flood inundation forecasts through remote sensing and in situ measurements
  • Jeroen Claessen – response of multiple vegetation indices to climate extremes.
  • Lisa Landuyt – remote sensing of flood